Płock i okolice - Przewodnik Płock, przewodnik po Płocku i okolicach

 Przewodnik po Płocku i okolicach 

Sylwia Wojewódzka
Przejdź do treści

Menu główne:

Płock jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast naszego kraju. Dlaczego nasi przodkowie wybrali Wzgórze Tumskie na miejsce swojego zamieszkania, nie trudno zgadnąć. Wysoki brzeg wiślanej skarpy skutecznie utrudniał wrogom najazdy.
Od roku 1075 istnieje Diecezja Płocka, a prawa miejskie nadane zostały miastu w roku 1237. Akt lokacyjny miasta Płocka jest najstarszym tego typu dokumentem zachowanym do czasów współczesnych. Można go podziwiać w Muzeum Diecezjalnym, obok innych cennych eksponatów.
Płock jest miastem pełnym skrajności. Częściej kojarzy się z ogromnym zakładem petrochemicznym niż ze skarbami średniowiecznej sztuki złotniczej. Postaci związane z naszym miastem też nie są zwyczajne. Zamieszkiwali tu zarówno Konrad Mazowiecki wraz ze swoją chorą z nienawiści żoną Agafią jak i święta siostra Faustyna.
W 2019 roku Wzgórze Tumskie  z XII-wieczną katedrą, Opactwem Pobenedyktyńskim, sądem biskupim, „starym” Muzeum Diecezjalnym, plebanią katedralną i ogrodem – zostało wpisane na listę Pomników Historii. Rozporządzenie potwierdzające ten akt odebrał w Pałacu Prezydenckim 20.04 z rąk prezydenta Andrzeja Dudy biskup płocki Piotr Libera.
Na wspólne zwiedzanie zapraszam zarówno turystów, którzy zawitaja jedynie przejazdem na 2-3 godziny, jak i grupy które planują spędzić w Płocku kilka dni. Programy spacerów dostosowuję zarówno do wieku, jak i zainteresowań uczestników.

 Przewodnik turystyczny po Płocku 

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego